Oyun Ortağım sunucu Hizmetleri
 • Ana sayfa
 • Forumlar
 • Online Oyunlar
 • CabalOnline
 • Cabal Online
 • BlisTR

  Kahramanlar Can Verir Yurdu Yaşatmak İçin !
  Onaylanmış Üye
  20 Haz 2020
  16
  19
  Çevrimiçi zamanı
  6h 18m
  1
  Gaziantep
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Metin2 CSGO
  1593713435445.png

  Devasa online oyun sektörü, birkaç yıl öncesine göre hızlı bir yükselişe geçti. Bu konuda lokomotif olarak ipi göğüsleyen oyunlar şüphesiz World of Warcraft ve Everquest. Tabii ücretsiz oynandığı için internet kafelerde fırtınalar estiren Knight Online ve artık çok özel bir yerde, efsane konumunda olan Ultima Online’ı saymıyorum. Şimdi bu tayfaya bir de Knight Online’ın memleketinden, uzak diyarlardan kopup gelen Cabal Online katıldı. MMORPG konusunda Japonya’nın konsol RPG’lerine kafa tutacak bir üretim azmine sahip olan Koreli yapımcılardan ESTSoft’un elinden çıkan Cabal Online (CO), Avrupa’ya Games-Masters.com tarafından getiriliyor. İnternet sitesinden indirmesi bedava olan oyun, belirli bir deneme süresinin ardından aylık ücret karşılığı oynanıyor.

  Daha karakter oluşturma ekranında, anime tarzına yakın (Final Fantasy gibi diyelim) çizilmiş karakterler ve yine aynı şekilde hazırlanmış görkemli zırhlar ve silahlar dikkati çekiyor. Cabal Online görsel yönden gerçekten gözlere hitap eden bir oyun. Özellikle Uzak Doğu tarzı grafikleri sevenler, kaliteli modellemeler ve çevre efektleriyle birlikte yapımın görüntülerine hayran kalacaktır. Yağmur, kar, rüzgâr gibi değişken hava koşulları da cabası. Devasa kılıçlar ile seri combolar yaparken ortaya çıkan yanarlı dönerli hareketler oyunun belki de en çekici yanlarından biri.

  1593713487269.png

  Devrim mi?

  Cabal Online’ın işleyişi ve sistem konusuna gelecek olursak, adı MMORPG olsa da, yapımcılar aksiyona ağırlık verdiklerini ‘Revolution of Action’ (Aksiyonun Devrimi) sloganıyla belli ediyor. Karakterinizi oluşturup oyuna girdikten sonra bir süre, standart hâle gelen kasabadaki tüccarlarla tanışma, kasabalar arası seyahat, belirli sayıdaki yaratığı öldürme gibi görevleri tamamlamanız gerekiyor. Level 10 civarına gelene kadar bu işleyiş devam ediyor. Ardından ilk kombonuzu ve savaş mod’unuzu alıyorsunuz. Artık daha kompleks görevlere gidebilirsiniz. Seviye arttıkça yeni görevler ve yeni mekanlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. ‘Bunlar diğer MMORPG oyunlarında da olan sıradan sistem, peki Cabal Online’ın farkı ne?’ dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki, CO’da karakterinizi güçlendirmek için sadece seviye atlamanız yetmiyor. Aynı anda birden fazla özelliği takip etmeniz gerekiyor. Bir yandan level artırmaya çalışırken diğer yandan da seçtiğiniz sınıfa bağlı olarak yeteneklerinizi güçlendirmeli ve yeni yetenekler satın almalısınız. Ayrıca yetenek ağaçlarının da bir seviyesi var ve örneğin kılıç ustalığı konusundaki yeteneklerinizi geliştirdikçe Novice, Apprentice, Master gibi 11 ayrı seviyedeki yetenekleri kullanma hakkı kazanabiliyorsunuz. Tabii bir de Honor Point kısmı var. Cabal Online’da doğru şekilde yapılacak PvP’ler ile kazanacağınız onur puanları sayesinde yeni silahlar ve yetenekler alabiliyorsunuz. Yeri gelmişken söyleyelim, hâli hazırda bulunan iki sunucudan (Mars ve Mercure) birine girdiğinizde, size uyan kanallardan biri vasıtasıyla oyuna bağlanıyorsunuz. Yeni başlayanlar, ticaret, zindanlar ve PvP için ayrı kanallar kullanılıyor. Diğer oyuncularla savaşmak istiyorsanız bunu sadece PvP için ayrılan ‘War Channel’ı kullanmanız lazım. Ancak şimdiden uyaralım, 7. kanal olan savaş kanalı, gerçekten kanlı mücadelelere sahne oluyor ve karakterinizi en baştan itibaren burada geliştirmeye çalışırsanız, sürekli saldırıp tek hamlede sizi öldüren yüksek seviyeli oyuncular karnınıza kramp girmesine neden olabiliyor. Bu nedenle ilk başlarda amacına uygun bir kanaldan girip karakterinizi yeterince geliştirdikten sonra PvP kanalına geçmenizde fayda var.

  Farklı karakter sınıfları

  Cabal Online’da toplam altı adet karakter sınıfı bulunuyor. Oyunun geçtiği dünya olan Nevareth’deki teknoloji, ‘Core’ teknolojisini kullanımına göre farklılaşan bu altı sınıftan üçü, Büyük Göç’ten önce de varlığını koruyordu. Blader, Warrior ve Wizard olarak sıralanabilecek bu sınıflar, Tower of Wisemen’in de köklerini oluşturan bu üç sınıf, Nevareth’in ‘Onurlu Çağı’nı hatırlayanlar tarafından oluşturuldu. Devasa kılıçları be kat kat zırhları ile görenlerin yüreğine korku salan asil savaşçılar, taşıdıkları çift katana ve vücudu saran (!) zırhları ile çok hızlı ve ölümcül vuruşlar yapabilen zeki kılıç ustaları ve sihre hükmeden kudretli büyücüler, Nevareth’in çok uzun bir zamandan beri vazgeçilmezleri olarak görülüyor. Force Archer, Force Shielder ve Force Blader ise, Büyük Göç’ten sonra Core teknolojisinin gelişmesiyle meydana gelen, bir nevi çaprazlama sınıflar. Örneğin Force Blader bir kılıç ustasının katanasını ve büyücünün kristalini aynı anda taşıyabilirken, Force Shielder da kalkan ve kılıcı birlikte kullanabiliyor. Astral yayı ve ölümcül oklarıyla dikkat çeken Force Archer da, oyunun en gözde sınıflarından biri. Dikkatinizi çektiyse, her MMORPG’de olan ‘healer’ sınıfı Cabal Online’da yok. Bunun yerine her karakterin kendine has iyileştirme büyüleri ya da yetenekleri mevcut. Ayrıca iksirler de yardımınıza yetişiyor. Kısayollardan birine koyabileceğiniz sağlık iksirleri, zorlu savaşlarda hayat kurtarıcı nitelik taşıyacaktır. Büyü gücünüzü dolduran iksirler ise sizi hiç uğraştırmıyor ve mana puanınız sıfıra yaklaştığında otomatik olarak tüketiliyor. Yapımda bunun gibi birçok ilginç özellik mevcut. Daha önce bu türde denenmemiş atraksiyonlara girişilmiş. Örneğin yüksek seviyeye geldiğinizde, ulaşım için binek olarak astral motosikletler kullanabiliyorsunuz. Görüntü olarak fazlasıyla çekici görünen bu araçlar, zaten kıyafeti de yeterince fiyakalı olan karakterinize ayrı bir karizma katıyor.

  Oyun içi gidişata dönecek olursak, 95. level’e ulaştığınızda, savaşta olan iki ırk; Capella ve Procyon arasında bir seçim yapmanız gerekiyor. Bir kere milletinizi seçtikten sonra geri dönüşü yok. Bu işlemi World of Warcraft’ta oyunun başında yaptığınız Horde ve Alliance seçimine benzetmeniz mümkün. Zaten ürkütücü bir rakam gibi görünse de, yaklaşık olarak 80-85. level’a gelene kadar oyunun mekaniği ve işleyişi konusunda tam bir hâkimiyet yakalıyorsunuz. Esas hikâye buradan sonra başlıyor. Level 120’den sonra açılan haritalar mevcut. Yani kısacası Cabal Online size oldukça uzun bir oyun keyfi sunuyor, bir devasa online rol yapma oyunu için bile hayli uzun.

  1593713569120.png

  Türk oyuncular

  Yapım grubu olarak da Cabal Online ekibi, özellikle Türk kullanıcılara önem verdiğini her fırsatta dile getiriyor. Geçtiğimiz aylarda internet kafe sahipleri için bir toplantı düzenleyerek ülkemizin MMORPG konusundaki durumunu öğrenen Games-Masters.com yetkilileri, Türkiye pazarında ne gibi bir katılımda bulunacaklarını konuştu. Yeni başlayanlar için Türkçe rehber hazırlamayı planlayan ekip, aynı zamanda oyunun da komple Türkçe versiyonunu yapmayı düşünüyor. Türk oyunculara Cabal Online’ı tanıtmak için hiçbir uğraştan kaçınmayan Games-Masters.com ekibi de MMORPG’lerinin ülkemizdeki durumundan hayli umutlu.

  Yeni bir MMORPG’ye başlamak istiyorsanız ve kararsızsanız, denemesi bedava olan Cabal Online iyi bir seçenek olacaktır. Sağlam grafikleri, dinlendirici müzikleri, yenilikçi oynanışıyla size keyifli zaman yaşatacağı kesin.
   

  Yunus DOGAN

  𝓣𝓱𝓮 𝓑𝓮𝓼𝓽 𝓞𝓷𝓮
  Sosyal Medya Yetkilisi
  Kaptan
  Vip Üye
  T.C Vatandaşı
  21 Mar 2021
  1,304
  367
  Çevrimiçi zamanı
  7d 6h 18m
  53
  Kıbrıs
  yunus.web.tr
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Metin2
  Teşekkürler.
   
  Üst