Oyun Ortağım sunucu Hizmetleri
 • Ana sayfa
 • Forumlar
 • Forum Genel
 • Bilim - Teknoloji
 • Intel’den overclock yapanlar için kritik uyarı!

  Sahrap

  Süper Mod
  Süper Moderator
  T.C Vatandaşı
  5 Kas 2021
  147
  46
  Çevrimiçi zamanı
  16h 49m
  18
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Kinght Online, Mt2, Valorant, Cs:Go
  Intel, Alder Lake K olmayan (kilitli) işlemcilerine overclock yapılmaması uyarısında bulundu. İşte Alder Lake sahiplerine kritik açıklama.

  Intel, Alder Lake CPU sahiplerini, bazı anakartlarda mümkün olsa bile çipe zarar verebileceğinden dolayı overclock yapmaya çalışmamaları konusunda uyardı. Intel’in bu açıklaması, hız aşırtma konusunda uzman bir isim tarafından gerçekleştirilen testler sonrasında geldi.

  Bildiğiniz üzere Intel’in K işlemcileri, kilidi açılmış ve hız aşırtma amaçlı ürünler. Ancak overclock testleriyle bilinen Der8auer, Core i5-12400 gibi K olmayan (kilitli) modellerde saat hızını büyük ölçüde artırmayı denemesiyle merak konusu haline geldi (daha önce Core i3 dünya rekoru görmüştük).

  Intel Alder Lake için overclock uyarısı geldi​

  Bazı üst ve orta seviye anakartların BIOS’unda bulunan BCLK kilidini açma özelliğini kullanarak K olmayan bir Alder Lake işlemciye hız aşırtmak teknik olarak mümkün olsa da, Intel buna karşı uyarıda bulunuyor. Çip devi, Tom’s Hardware için yaptığı açıklamada, 12. Nesil işlemcilerin hız aşırtma için tasarlanmadığını hatırlatarak şunları söyledi:
  5.jpg

  “Intel’in 12. Nesil K olmayan işlemcileri hız aşırtma için tasarlanmamıştı. Intel, işlemcilerin teknik özelliklerinin ötesinde çalışmasını garanti etmez. Saat frekansı veya voltajının değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım ömrüne zarar verebilir, ömrünü kısaltabilir, sistem kararlılığını ve performansını azaltabilir.”
  Kısacası Intel Alder Lake serisinden bir işlemciye sahipseniz ve hız aşırtma uygulamak isterseniz, çipinizin garantisinden vazgeçmeli ve sistemin kararsız hale gelmesine göz yummalısınız. Hatta belki de CPU’nun zarar görmesine ve normal ömrünün azalmasına neden olabilirsiniz.

  Hız aşırtma, sistem kararlılığını etkilemeden saat hızlarını ne kadar zorlayabileceğinizi görmenize fırsat tanıdığı için zaten bu riski biliyorduk. Bununla birlikte Der8auer’in yaptığı gibi, K olmayan 12. nesil bir çipi yükseltmenin tüm amacı, nispeten düşük ve uygun fiyatlı bir CPU’yu performans dolu bir canavara dönüştürmek.
   
  Üst