Oyun Ortağım sunucu Hizmetleri
 • Ana sayfa
 • Forumlar
 • Online Oyunlar
 • Black Desert Online | BDO Türkiye
 • Sezon Sunucusu nedir?

  Sahrap

  Süper Mod
  Süper Moderator
  T.C Vatandaşı
  5 Kas 2021
  147
  46
  Çevrimiçi zamanı
  16h 49m
  18
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Kinght Online, Mt2, Valorant, Cs:Go

  Sezon Sunucusu


  Black Desert Sezon sunucusu, yeni Maceracıların oyuna alışmasına yardımcı olan ve tam gelişimlerini destekleyen bir sunucudur.
  - Sezon sunucusu Sezon-1, Sezon-Arsha Sunucusu'ndan oluşmaktadır.
  - Sezon sunucuna sadece Sezon karakteri ile girilebilir.
  - Sezon karakteri Level/Beceri EXP Takas Kuponu ve Sentezlenmiş Denge Gizli Kitabı'nı kullanamaz.
  - Normal sunucuda kullandığınız binek, pet ve perilerin tamamını Sezon sunucusunda da kullanabilirsiniz. Ancak, Sezon karakteri Rüya Atı'na binemez.
  - Sezon sunucusunda maceraya atılırsanız, temel EXP artış buffı, levele göre destek kutuları ve beceri puanlarını ek olarak alabileceğiniz Sisli Esinti Gizli Kitabı gibi Sezon sunucusuna özel avantajlar elde edebilirsiniz.
  - Sezon karakteri normal ekipmanları kuşanamaz, fakat bunun yerine "Naru" ekipmanı ve Sezona özel "Tuvala" ekipmanlarını kuşanabilir. "Naru" ekipmanı Lv. 1 - Lv. 55 arasındaki (başlangıçtan Mediah Bölgesi'ne kadar) ana görevler yapılarak elde edilebilir. Sezon karakterinin kuşanabildiği ekipmanlarda aşağıdaki gibi simgeler çıkar.
  2b77c415fbb20210628165849889.jpg

  Sezon Karakteri Nasıl Oluşturulur?


  İlk olarak, bir sezon karakteri oluşturabilmek için en az bir boş karakter slotunuz olmalıdır.
  1.jpg
  ▲ Bir sezon sunucusu seçin ve sezon karakteri oluşturun!


  Sezon Karakterine Özel Ekipman, Tuvala


  Sezon karakteri ana görevleri yaparak elde ettiği Naru ekipmanını PEN (V) seviyesine kadar yükseltmişse, Envanter (I) üzerinden PRI (I) Tuvala ekipmanı ile değiştirebilir.
  - Tuvala ekipmanı, Maceracıların gelişimine büyük yardımı dokunan iyi bir performansa sahip ekipmandır.
  - Tuvala ekipmanı sadece Sezon sunucusunda elde edilebilen "Zamanın Sindiği Kara Taş", "Tuvala Cevheri", "Arıtılmış Sihirli Kara Taş" ve "Donmuş Dalganın Kara Taşı" gibi taşlar kullanılarak PEN (V) seviyesine kadar yükseltilebilir.
  ※ Sezon süresi boyunca elde edilebilen Sezona özel eşyalar, Sezon sona erdiğinde silinir.
  ※ Sezon karakteri Narchillan ekipmanı elde edilen görevleri alamaz, Narchillan ekipmanlarını kuşanamaz.
  2.png
  PEN (V) Naru > PRI (I) Tuvala  Gelişime Yardım Eden, Sezona Özel Eşyalar  Sezon sunucusunda avlanma sahasında canavar yok ederek ya da her bir içerik aracılığıyla aşağıdaki eşyalar elde edilebilir.
  - Bu eşyalar, sadece Sezon sunucusunda elde edilebilir. Tuvala ekipmanı ve aksesuarlarını yükseltmede kullanılan gelişime yardımcı olan eşyalardır.
  - Ayrıntılı kullanım, elde etme ve açıklamalara eşya açıklamasından da ulaşabilirsiniz.


  Zamanın Sindiği Kara TaşTuvala Ekipmanı Kara Ruh (,) aracılığıyla yükseltilirken kullanılır.
  Fughar'dan çeşitli yükseltme malzemeleri ile de takas edilebilir.
  Tuvala CevheriKöy/şehirlerdeki Demircilerden Tuvala ekipmanı veya aksesuarı ile takas edilebilir.
  Ayrıca yükseltme başarısız olduğunda maksimum dayanıklılığı düşen ekipmanın maksimum dayanıklılığını yenilemek için kullanılır.
  Arıtılmış Sihirli Kara TaşTuvala ekipmanını PRI (I) seviyesinden TRI (III) seviyesine kadar %100 olasılıkla yükseltmede kullanılır.
  Fughar'dan çeşitli yükseltme malzemeleri ile takas edilebilir.
  Donmuş Dalganın Kara TaşıTuvala ekipmanını TET (IV) seviyesinden PEN (V) seviyesine %100 olasılıkla kesin olarak yükseltilebilir.
  Yarık KristaliFughar'dan gelişime yardımcı olan malzemeler ile takas edilebilir.
  Kutup Işığı Kar TanesiVelia'daki NPC Pulvio'dan çeşitli faydalı eşyalarla takas edilebilir.
  Yarık Parçası, Yarık Yankısı5 Yarık Parçası biriktirip envanterde birleştirirseniz, Yarık Yankısı elde edebilirsiniz.
  Yarık Yankısı kullanıldığında, güçlü bosslar çağrılır.
  Bu güçlü bosslar yok edildiğinde, gelişime yardımcı olan yükseltme malzemesi eşyalarından her biri elde edilebilir.
  ※ Yarık Yankısı'ndan çağrılan bosslar çok güçlü olduğu için, başka Maceracılarla parti oluşturduktan sonra çağırmanız tavsiye olunur.

  ↓ Eşya açıklamaları ↓
  3.png
  4.png

  ● Zamanın Sindiği Kara Taş ve Yarık Kristali eşyaları Fughar'dan takas edilebilir.
  - Takas edilebilen tüm eşyaları, bu eşyalara sahipken Fughar ile etkileşime geçerek kontrol edebilirsiniz.
  5.png
  6.png

  ● Tuvala Cevheri eşyası Köy/şehirlerdeki demircilerden yükseltme yapılmamış Tuvala ekipmanı ve aksesuarları ile takas edilebilir.
  - Takas edilebilen tüm eşyaları, bu eşyalara sahipken her bir şehirdeki Demirci ile etkileşime geçerek kontrol edebilirsiniz.

  7.png

  Sezon Sunucusuna Özel Ödül, Sezon Pasosu  ● Sezon karakteriyle verilen hedeflere ulaşıldığında özel ödüller alınabilen Sezon Pasosu eklendi.
  - Black Desert Sezon Pasosu, Minimap'in sol tarafından ya da Ekipman (I) penceresinin sol tarafındaki sembolden kontrol edilebilir.
  - Belirtilen hedefe her ulaşıldığında, Sezon karakterinin gelişimine yardımcı olan ödül elde edilebilir.
  - İnci Dükkanı'ndan (F3) "Kara Ruh Paso" eşyası satın alınarak kullanıldığında, daha özel ödül eşyalarını ek olarak elde edebilirsiniz.
  - Basitleştirilmiş ana görevleri seçerek yaparsanız, her bir Fughar'ın Gizli Notları'nın hedefine ulaştıktan sonra Kara Ruh (,) ile konuşarak Sezon Pasosu'nda belirtilen görevleri tamamlayabilirsiniz.

  8.png

  ● Sezona özel "[Sezon] Karga Tüccarlar Birliği Katkı Sertifikası I/II" eşyaları eklendi. İki eşyayı da Sezon Pasosu ve Kara Ruh Paso'dan ayrı ayrı 15'er tane elde edebilirsiniz. Her bir eşyayı Fughar'a götürerek tekrar görevini alabilirsiniz.
  9.png

  - "[Sezon] Karga Tüccarlar Birliği Katkı Sertifikası I/II" eşyaları ile günlük tekrarlanan görevlerin ödülleri olarak elde edilebilen garanti eşyalar aynı olup, aşağıdaki gibir.


  Eşya AdıÖdül
  d247ea6cd1d20210914155322668.png

  [Sezon] Karga Tüccarlar Birliği Katkı Sertifikası I
  da4f8cf567f20210628193423655.png

  Eşya Düşürme Artış Parşömeni (60 dk.) x1
  bdf98a460c920210628193723588.png

  Valks'ın Tavsiyesi (+20) x1
  7393422868c20210628193745732.png

  [Sezon] Ulu Öncünün Kutusu x1
  d247ea6cd1d20210914155322668.png

  [Sezon] Karga Tüccarlar Birliği Katkı Sertifikası II

  10.png

  ● "[Sezon] Kutup Işığı Kar Tanesi" eşyası eklendi. (her sezon farklı isimde bu eşyadan eklenmektedir. Bu kış sezonu eşyasıdır.) Bu eşya, Sezon Pasosu ödülü levele göre Gelişim Desteği Kutusu'ndan elde edilebilir, Velia'daki NPC Pulvio'dan aşağıdaki eşyalarla takas edilebilir.
  11.png


  Göz Kamaştıran Bir Gelişim için, Sezona Özel Eşyalar  ● Tuvala Ekipmanını yükseltmek için özel Kara Taş ve Zamanın Sindiği Kara Taş gereklir.
  - Zamanın Sindiği Kara Taş, Black Desert dünyasının tüm bölgelerinde canavarlar yok edilerek elde edilebilir.

  12.png


  ● Tuvala ekipmanı ve aksesuarlarının yükseltme başarı oranı aşağıdaki gibir.
  - Yükseltme Oranı Artış değeri, Kara Taş (Silah/Zırh) eşyalarının Yükseltme Oranı Artış değeri ile takas edilerek, Valks'ın Tavsiyesi eşyası kullanımı, ekipman ve aksesuar yükseltmesinin başarısız olmasıyla yükseltilebilir.


  Tuvala Ekipmanı
  Yükseltme DerecesiTemel Yükseltme Oranı Artış DeğeriYükseltme Başarı Oranı
  DUO (II)20%60
  TRI (III)30%60
  TET (IV)40%35
  PEN (V)6035.00%
  Tuvala Aksesuarı
  Yükseltme DerecesiTemel Yükseltme Oranı Artış DeğeriYükseltme Başarı Oranı
  PRI (I)10%84
  DUO (II)20%77
  TRI (III)30%72
  TET (IV)35%59.5
  PEN (V)40%50.4

  13.png


  ● Tuvala Silah ve Zırhlar, PRI (I), DUO (II) ve TRI (III) derecesine yükseltilirken, Arıtılmış Sihirli Kara Taş harcanarak kesin yükseltme yapılabilir.

  Yükseltme DerecesiGerekli Arıtılmış Sihirli Kara Taş Miktarı
  +15 → PRI (I)x 10
  PRI (I) → DUO (II)x 15
  DUO (II) → TRI (III)x 20


  14.png

  ● Yükseltmesi başarısız olan ya da kesin yükseltme ile maksimum dayanıklılığı azalan eşyaların maksimum dayanıklılığı, Tuvala Cevheri ile yenilenebilir.
  - Ayrıca Demircilerden, Tuvala Cevherini dayanıklılığı yenilenecek olan aynı ekipmanla (yükseltme yapılmamış derecede) takas ederek, bu ekipmanla maksimum dayanıklılık yenilemesi yapabilirsiniz.

  15.gif

  ● Sezon karakteri ile Lv. 60 ve Lv. 61'e ulaşıldığında Meydan Okuma (Y) ile PEN (V) Tuvala Yüzük ve PEN (V) Tuvala Küpe elde edilebilir.
  ※ Sezon devam ettiği süre boyunca tamamlanan Meydan Okuma (Y) ödülleri alınmazsa, Sezon sona erdiğinde silinir.
  (alınan takılar silinmez, alınmamış ödüller silinir.)


  ● Kış Sezonunda da "Donmuş Dalganın Kara Taşı" kullanılabilir. Bu eşya, Sezon Pasosu ya da Atoraxxion gibi yöntemlerle elde edilebilen ve Tuvala aksesuarı dışındaki, Sezon karakterinin kuşanabildiği Tuvala ekipmanlarının TET (IV) derecesinden PEN (V) yükseltme derecesine %100 kesin yükseltme yapılabildiği bir eşyadır.

  16.png


  Alttaki uzun metnin özeti: Sezon karakterinizin gelişimini "Fughar'ın Zaman Sayacı" eşyasını kullanarak 25 seviye altındaki başka bir karakterinize aktarabilirsiniz. Level ve Beceri Puanları aktarılır, silah takas kuponları verilir. Ve kullanılan karakter sezon karakterine dönüştürülür. Eski sezon karakteriniz normal karaktere dönüşür. Daha fazla detay için metni okuyunuz:


  ● Sezonda da Sezon Karakteri olma ve Level/Beceri EXP'yi diğer bir karaktere taşıyabilen ""Fughar'ın Zaman Sayacı"" eşyasını kullanabilirsiniz.
  - Fughar'ın Zaman Sayacı, Lv. 25 ve üzeri Sezon Karakteri ile Fughar'dan "[Sezon] Fughar'ın Özel Zaman Sayacı" görevi alındıktan sonra tamamlanarak aile başına 1 sefere mahsus elde edilebilir.
  - Fughar'ın Zaman Sayacı, Sezon sunucusunda değil, normal sunucuda tüm ekipmanlarını çıkarmış Lv. 25 ve üzeri Sezon Karakteri ile kullanılabilir. Dönüşüm, aile içinde Lv. 25 ve altındaki karaktere uygulanabilir.
  - Dönüşümde kullanılan Sezon Karakterinin, Sezon Karakteri olma durumu dönüşen karaktere aktarılır. Kullanılan karakterin sahip olduğu Level/Beceri EXP'yi dönüşen karakter ek olarak elde eder.
  - Fughar'ın Zaman Sayacı kulanıldığında, karakter seçimi penceresine gilir ve Fughar'ın Zaman Sayacı'nı kullanan karakterin envanterinde Tuvala Silahı ile takas edilebilen Tuvala Ana Silah, Alt Silah ve Uyanış Silahı Takas Kuponlarından birer tane olmak üzere 3 tane takas kuponu verilir. Böylece karakterin sınıfına uygun olan, istenilen 3 tür Tuvala Silahı ile takas edilebilir.
  ※ Tuvala Silahı Takas Kuponları, Tuvala Ekipmanı Dönüştürme Taşı kullanılarak normal karakterin kullanabileceği şekilde dönüştürülmüş Tuvala ekipmanlarında kullanılamaz.

  17.png

  Sezon Sunucusu Mezuniyet Ödülleri


  Gereksinimleri yerine getirdiğiniz takdirde, Sezon Sunucularından “mezun” olabilir ve normal sunuculara hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç özel ödül alabilirsiniz. “Mezuniyet”, sezon karakterinizi hızlı bir şekilde normal bir karaktere dönüştürmenize olanak tanır. Bu sistem ancak sezonun başlangıcından bu yana belirli bir süre geçtikten sonra kullanılabilir. Ve elbette, bir kez mezun olduğunuzda, karakterinizi artık bir sezon karakterine dönüştüremezsiniz.

  Mezun olabilmek için "Fughar'ın Zaman Sayacı"na sahip olmamanız ve Sezon Pasosu'ndaki tüm ödülleri almış olmanız gerekir.
  * Mezuniyet koşulları değişebilir.


  İlk Hediye: Tuvala Ekipmanı Dönüşümü
  Mezun olduğunuzda, karakteriniz artık bir sezon karakteri olmayacak, yani karakteriniz artık Sezon Tuvala Ekipmanı kullanamayacak. Bu nedenle, Sezon Tuvala Ekipmanını dönüştürmek için ödül olarak aldığınız Tuvala Dönüştürme Taşlarını kullanmanız gerekecek.

  18.jpg


  Tuvala Dönüştürme Taşı kullanmaya karar verdiğinizde, aynı türden birden fazlasına sahipseniz, yanlış Tuvala Ekipmanını dönüştürmekten kaçının.
  İkinci Hediye: Özel Sezon Hediyesi

  NPC Fughar, özel sezon ödüllerinden birini seçmenizi sağlayan "Sezon Özel Hediye Takas Kuponu" elde etmek için tamamlayabileceğiniz özel bir hediye görevi sunuyor.

  Not: Daha önce aldığınız bir ödülü alamazsınız.

  Görev NPC Gereksinimler Amaç Ödüller
  Fughar Karakter [Sezon Sunucusu Mezuniyeti] Daha Geniş ve Çetin bir Dünyaya Doğru görevini tamamlamış veya level 20 veya üstü bir sezon karakteri olmalıdır Fughar ile Konuşun Sezon Özel Hediye Takas Kuponu x1
  Cron Taşı x50
  Ekşi Yeşil Üzüm Suyu x10
  Tatlı Yabani Böğürtlen Suyu x10
  Taze Portakal Suyu x10
  Seçilebilir Ödüller

  Sezonlar Sezona Özel Ödüller
  2020 Yaz Sezonu
  b39eaf907f320211013120402183.jpg
  b479a66e11620211013120429718.jpg

  PEN (V) : Capotia  Küpe veya PEN (V) : Capotia Yüzük
  2020 Sonbahar Sezonu
  00653eb0c2320211013120442051.png

  Perilla'nın Yıldızı
  2020  Kış Sezonu
  accd0a6afd820211013120452574.png

  PEN (V): Capotia Kemer
  2021 Yaz Sezonu 
  2f69451b95020211013120505142.png

  PEN (V):  Capotia Kolye 
  2021 Sezon+ 
  c8a2535d6fb20211013120517460.png

  Valks’ın Tavsiyesi (+100)
  Üçüncü Hediye: Anılarla Dolu Hediye Kutusu

  Mezun olduktan veya sezon sona erdikten sonra, çeşitli faydalı eşyalar içeren Anılarla Dolu Hediye Kutusu alabilirsiniz.

  Eşya Adı Açıklama
  60f2cdc815f20211013115719412.png

  Mezuniyet Kepi
  Sezon mezuniyetinizi kutlamak için karakterinizin kullanabileceği bir kozmetik eşya! Karakterinizle
  kullanmak için envanterinizdeki eşyaya sağ tıklayın.
  f3eff0704a720211013115733650.png

  Valks’ın Tavsiyesi (+60)
  Yükseltme Şansınızı artırabilecek bir eşya. Valks'ın Tavsiyesi (+60) kullanmak, Yükseltme Şansınızı +60'a yükseltir.
  129ed95010a20211013115743024.png

  Cron Taşı 
  Bir yükseltmede başarısız olduğunuzda eşyalarınızın yükseltme düzeyini korur. Yükseltmeyi kolaylaştıran yararlı bir eşya!
  d818e9b70fb20211013115817087.png

  [Etkinlik] Eski Ay Gizli Kitabı (7 Gün)
  7 gün boyunca artırılmış Level/Beceri/Yaşam EXP ve gelişmiş becerileri serbestçe sıfırlama ve beceri birleşimlerini değiştirme
  yeteneği de dahil olmak üzere çeşitli bufflar veren bir eşya!
  6e08a3976e920211013115902086.png

  Altın Mezuniyet Cübbesi
  10.000.000 Gümüş karşılığında bir NPC Satıcısına satılabilir.
  cf02a14da6a20211013115918080.png
  aec0e96a28f20211013115927653.png
  07290dde42620211013115940288.png

  Buff sağlayan çeşitli Parşömenler ve İksir Kutuları
  [Etkinlik] Eşya Düşürme Artış Parşömeni (60 dk.), Kutsanmış Elçi Parşömeni (100 dk.) ve [Etkinlik] Giovan Grolin'in
  Destek Sertifikası, çeşitli Savaş, Beceri ve Yaşam EXP buffları veren parşömenlerdir. Birinci Sınıf İksir Kutusu, çeşitli faydalı
  bufflara sahip bir grup iksir içerir.
  68142f19aa220211221050156815.png

  [Sezon] Boss Ekipmanı Takas Kuponu
  Dönüştürülen Tuvala Ekipmanını Boss Ekipmanı ile takas etmenizi sağlayan bir eşya. Takaslanan Boss Ekipmanı, dönüştürülen
  Tuvala Ekipmanından bir yükseltme seviyesi daha düşük olacak.
  (Örn, PEN (V) Tuvala Ekipmanı = TET (IV) Boss Ekipmanı)

  * Değiştirilen Boss Ekipmanı Merkez Pazarda satılamaz.
  92cd1bf3f2120211013115953282.png

  [Etkinlik] Tachros'un Ruh Taşı
  Aşağıdaki buffları elde etmek için bu eşyayı kullandıktan sonra (U) tuşuna basın.:
  Canavarlara Karşı Ek AP +5
  Level EXP +%50
  Beceri EXP +%30
  Saldırı Hızı +%4
  Beceri Hızı +%4
  Ağırlık Limiti +50 LT

  Süre ve Bekleme Süresi: 5 dakika  Mezuniyet Sonrası?


  Sezon Sunucularından mezun olduktan sonra ne yapacağınızdan emin değil misiniz?

  Daha güçlü olmak istiyorsanız, “Garantili PEN (V) Aksesuar görev serisi” veya “Garantili PEN (V) Boss Ekipmanı Yapılandırma görev serisi”ni başlatmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Aşçılık, Toplama vb. gibi çeşitli içerikler hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve Gelişim Pasosundan ödüller alabilirsiniz.
   
  Üst