Oyun Ortağım sunucu Hizmetleri
 • Ana sayfa
 • Forumlar
 • Genel Hosting
 • Bilgi Banka
 • Hosting
 • Hızlıca PHP Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

  YunusBey

  𝓣𝓱𝓮 𝓑𝓮𝓼𝓽 𝓞𝓷𝓮
  Sosyal Medya Yetkilisi
  Süper Moderator
  Ayın Yönetim Üyesi
  T.C Vatandaşı
  21 Mar 2021
  1,203
  287
  Çevrimiçi zamanı
  6d 12h 18m
  53
  Kıbrıs
  ynsdgn.com
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Point Blank, Metin2
  Temel bir web sitesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek ister misiniz? Bir zamanlar HTML ile başlamış olabilirsiniz, ancak bu günlerde en iyi çözüm PHP'dir. Başlamak için biraz HTML bilgisine ihtiyacınız olsa da PHP, hem statik hem de dinamik web siteleri oluşturmak için optimum seçim haline geldi.

  PHP öğrenmek için, başlamanın en iyi yolu basit bir PHP web sitesidir.


  Web Sitesi Geliştirme için Neden PHP'yi Seçmelisiniz?

  Yıllar boyunca web geliştirme için çeşitli seçenekler mevcuttur. Düz HTML ile başladı, ardından katıştırılmış CSS içeren HTML veya bir CSS dosyası referansı ile başladı. Dinamik web siteleri ortaya çıktığında, iki ana seçenek vardı: ASP (daha sonra ASP.NET) ve PHP.

  Rakamlara göre PHP çok daha popüler ve web sitelerinin neredeyse yüzde 82'si onu sunucu tarafı programlama dili olarak kullanıyor. Bunu ASP kullanarak yüzde 16'nın biraz altında ile karşılaştırın.

  ASP 2022'ye kadar destekleniyor. Bunun ötesinde herhangi bir resmi kapasitede, en azından bir web teknolojisi olarak var olma olasılığı düşük görünüyor. PHP (PHP Hypertext Preprocessor için özyinelemeli bir kısaltma), esas olarak Linux ile daha kolay entegrasyon sayesinde daha başarılı olduğunu kanıtladı.

  Açık kaynaklı işletim sistemi çoğu web sunucusunda çalıştığından, bu sürpriz olmamalı.



  Bir PHP Web Sitesi Oluşturmak İçin İhtiyacınız Olanlar

  Başlamadan önce bir düz metin düzenleyicinizin veya PHP'ye hazır bir geliştirme ortamının kurulu olduğundan emin olun. PHP'yi Windows Not Defteri gibi basit bir araçla kodlamaya başlayabilirsiniz. Bu öğreticide bulunan örnekler Notepad ++ ile yazılmıştır.

  Dosyalarınızı yüklemek için bir PHP web sunucunuz da olmalıdır. Bu, uzak bir sunucu veya LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) veya WAMP (Windows, Apache, MySQL, PHP) ortamının kurulu olduğu bir yerel bilgisayar olabilir. Windows kullanıyorsanız, başlamak için bu WAMP kurulum kılavuzunu izleyin .

  Son olarak, dosyalarınızı web sunucunuza yüklemek için bir FTP programına ihtiyacınız olacak. Windows mu kullanıyorsunuz?
  Ücretsiz Windows FTP istemcilerinden birini deneyin.



  PHP'ye Başlarken: Sözdizimi

  PHP için temel sözdizimi, her biri noktalı virgülle biten bir dizi açılı parantez kullandı, şöyle:

  Kod:


  Kod:
  <?php [CODE…CODE]; ?>

  Web sayfaları açısından, hemen hemen her PHP kullanımı echo ifadesine dayanır. Bu, tarayıcıya metin ve içeriği tırnak işaretlerinde vermesi talimatını verir. Örneğin:

  Kod:


  Kod:
  <?php "<p>Hello World!</p>"; ?>
  Alıntıların içinde HTML'nin de yer aldığını unutmayın. Bunun çıktısı genellikle şu şekilde görünür:


  muo-programming-php-hello-world.pngq50fitcropw750dpr1.png


  Bir Web Sitesi Oluşturmak

  Web sitenizi hangi kodla yazarsanız yazın, devam etmeden önce sitenin yapısını bilmeniz gerekir. Bu eğitim, size yeniden kullanılabilir PHP dosyalarından nasıl tek bir sayfanın oluşturulacağını gösterecektir. Bunlar ek sayfalar yapmak için kullanılabilir veya farklı bir yaklaşım seçebilirsiniz.

  Sitenin gelişmesini öngördüğünüz şekil ne olursa olsun, bir kağıda hızlı bir plan yazmak için zaman ayırın. Daha sonra, belki amaçlanan içeriği kontrol etmek veya hangi sayfaya bağlanacağını görmek için buna başvurabilirsiniz.

  Örneğimiz, biyografik bilgiler ve bazı resimler dahil olmak üzere temel bir ana sayfa olacak.

  Bu basit PHP web sitesi için, üç HTML sayfasından içerikle doldurulmuş tek bir PHP sayfası oluşturacaksınız. Oluşturduğunuz index.php dosyası daha sonra orijinal HTML dosyalarındaki kelimeleri ve görüntüleri ayarlayarak düzenlenebilir.

  Aşağıda gösterilen kod örnekleri ekran görüntüleridir.



  Web Sitenizi Başlatma: PHP Başlığı

  Web sitenize başlamak için üç web sayfası oluşturmanız gerekir. Bunlar, üstbilgi, gövde ve altbilginin temel yapısına dayanmaktadır.

  Tahmin edebileceğiniz gibi başlık, başlık bilgilerini içerir. Ancak, CSS referanslarının yanı sıra, kullanılan HTML standardı gibi tarayıcı bilgileri de dahil edilmiştir.

  Header.html adlı bir dosya oluşturarak başlayın ve ardından gerekli başlık bilgilerini ekleyin.

  muo-programming-php-header.pngq50fitcropw750dpr1.png

  Bu örnek için, kendi / css / dizininde başvurulduğunu göreceğiniz temel bir CSS dosyası kullandık. Bu dosya, sayfa tarayıcınıza yüklendiğinde çağrılacak ve gerekli yazı tipi ve düzeni uygulayacaktır.



  PHP Web Sayfası Gövdenize İçerik Yerleştirin

  Her web sayfası "gövde" olarak bilinen bir içerik bölümünden oluşur. Bu, bir sayfanın okuduğunuz bölümüdür --- şu anda okuduğunuz şey bu sayfanın gövdesidir.

  muo-programming-php-final-page.pngq50fitcropw750dpr1.png

  Body.html adlı bir dosya oluşturun ve sayfaya eklemek istediğiniz bilgileri ekleyin. MakeUseOf yazar sayfamdan biyografik ayrıntıları ekledim , ancak istediğinizi ekleyebilirsiniz.


  Web Sayfanızda bir PHP Altbilgisi kullanın

  Sonraki web sayfasının altbilgi bölümü. Bunu footer.html olarak oluşturun ve biraz içerik ekleyin. Bu, telif hakkı bilgisi veya belki de sayfanızı ziyaret eden herkes için bazı yararlı bağlantılar olabilir.

  Bunun gibi bir şey olabilir:

  muo-programming-php-footer.pngq50fitcropw750dpr1.png

  Kod eklendikten sonra dosyayı kaydedin.


  Hepsini bir araya koy

  / Html / içindeki üç ayrı HTML dosyasıyla, onları tek bir sayfada derlemek için PHP echo'yu kullanabilirsiniz.

  Aşağıdaki üç satırı içeren index.php adlı yeni bir PHP dosyası oluşturun :

  Kod:


  Kod:
  <?php echo file_get_contents("html/header.html"); ?>
  <?php echo file_get_contents("html/body.html"); ?>
  <?php echo file_get_contents("html/footer.html"); ?>

  Kaydedin, sunucunuza yükleyin, ardından index.php'ye gidin. Tarayıcınızda tamamlanmış web sayfasını görmelisiniz. Tarayıcınızda açtığınız gerçek PHP dosyasının sadece üç satırdan oluştuğunu unutmayın.

  Son olarak, son satıra biraz PHP güzelleşmesi ekleyebilirsiniz. Her zaman güncellenen bir yıl içeren bir telif hakkı bildirimi ekleyin:

  Kod:


  Kod:
  <p>Copyright © CM Cawley <?php echo date("Y"); ?></p>
  Bu, altbilgiden sonra index.php dosyasında görünecektir. Echo date ("Y") ifadesinin geçerli yılı dört basamaklı olarak nasıl gösterdiğine dikkat edin. Bu W3Schools seçenekler listesine bakarak bunun nasıl görüntüleneceğini değiştirebilirsiniz. Örneğin, küçük harfli "y", yılı dört yerine iki basamaklı biçimde görüntüler.

  Diğer öğelerde olduğu gibi CSS'yi konumlandırmak ve biçimlendirmek için kullanın. Diğer dosyalarla birlikte GitHub'da bu proje için CSS'yi bulun.

  Tebrikler --- ilk basit PHP web sitenizi sıfırdan oluşturdunuz. Şimdi siteyi kişiselleştirmek ve dönüşümleri artırmak için bir hizmet kullanmak isteyebilirsiniz .




  PHP, Web Sitelerini Kodlamak İçin En İyi Seçim mi?


  muo-programming-php-body.pngq50fitcropw750dpr1.png

  Tahmin edebileceğiniz gibi, web siteleri geliştirmenin tek yolu PHP değil. Dinamik, veritabanına dayalı web deneyimleri için birçok çerçeve zaten mevcut, JavaScript ve ilgili teknolojiler ve Adobe Dreamweaver gibi yazılımlar var.

  Bununla birlikte, web geliştirmeye başlamak istiyorsanız, temel bilgileri takdir etmek akıllıca olacaktır. HTML, CSS ve PHP'nin web sitesi yapı taşlarını anlıyorsanız, başarıya giden yoldasınız demektir.
   

  Ekli dosyalar

  • muo-programming-php-final-page.pngq50fitcropw750dpr1.png
   muo-programming-php-final-page.pngq50fitcropw750dpr1.png
   35.4 KB · Görüntüleme: 0
  Üst