Oyun Ortağım sunucu Hizmetleri
 • Ana sayfa
 • Forumlar
 • Genel Hosting
 • Bilgi Banka
 • Hosting
 • Linux Sunucu Nedir?

  Eskiz

  🇹🇷 Bozkurtlar Diriliyor 🇹🇷
  Onaylanmış Üye
  27 Mar 2020
  465
  28
  Çevrimiçi zamanı
  1d 3h 13m
  18
  Antalya
  www.aktifhost.net
  Best answers
  0
  Linux Sunucu Nedir?
  Linux sunucu yani bir diğer tabir ile Linux serverlar, Linux işletim sistemi olarak bilinen (OS) işletim sistemlerinin bir çeşididir. Bu sunucular, sistem ve ağ yönetimi, web hizmetleri ve veri tabanı yönetimi gibi günümüzün olmazsa olmaz hizmetlerinin sağlanması için geliştirilmiştir. Bu iş alanlarının artan ve değişen gereksinimleri göz önünde bulundurularak ortaya çıkan Linux serverlar, kullanıcı dostu olmasının yanında diğer sunucularla kıyaslandığından pek çok özelliği ile öne çıkmaktadır.

  linux-server-nedir

  Linux sunucuları, güvenlik, tutarlılık ve esneklik bakımından pek çok sunucu işletim sistemleri tarafından tercih edilmektedir. Bunların en yaygın örnekleri CentOS, Ubuntu Sunucusu, Gentoo, Debian olarak sayılabilir. Linux sunucunun tercih edilmesinin bir diğer özelliği de grafiksel bir kullanıcı arayüzüne gerek duymamasıdır. Bu özelliği ile tüm komutlarınızı kendi sistemi üzerinden çalıştırabilir ve maksimum sistem performansı elde edebilirsiniz.

  cloud-server-secimi-yapmak-vargonen.png


  Bulut Sunucu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Linux sunucu satın alırken, sunucu performansı, donanımları ve projenize olan uyumluluğunu kontrol etmeniz ve Linux sunucu seçimini bu kriterlere göre yapmanız gerekmektedir. Sunucu seçimi yaparken, Linux server hizmeti veren firmaları araştırmanızı öneririz. Servis satın alma öncesi ve sonrası hizmet ve teknik destek hakkında bilgi almanız da ihtiyacınız olan en doğru Linux sunucuyu bulmanızı kolaylaştıracaktır.

  linux-server-ozellikleri
  Linux Sunucuların Faydaları Nelerdir?
  Linux sunucu, performans ve yazılımı ile size pek çok fayda sağlar. Diğer server sağlayıcılarına oranla, profesyonel iş yapımına uygun olduğu gibi şahsi kullanım için de yüksek performans sağlar. Özellikle tüm ihtimallere karşın geliştirilmiş güvenliği sayesinde olası siber saldırılara ya da virüslere karşı datalarınız güvende olur. Açık kaynak olması da sunucuyu işinize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilme imkânı verir. Bu da kullanım kolaylığının yanı sıra verimliliğin artışına da katkı sağlar.

  Linux sunucu alternatifleri diğer sunucularla karşılaştırıldığından pek çok özelliği ile kullanıcılar için daha avantajlıdır. Linux sunucuların faydalarını; kararlılık, verimlilik, güvenlik, ağ oluşturma, esneklik, teknik destek, çoklu görev, çevrim içi güncelleme, serbest kaynak kodları olarak sıralayabiliriz. Sayılan bu özelliklerin bir kısmı diğer sunucular tarafından da sağlansa da Linux sunucular eşsiz özellikleri ile kıyaslarda her zaman daha avantajlı konumdadır. Linux sunucuların özelliklerinin size sağlayacağı faydaları birlikte inceleyelim.

  linux-sunucu

  • Kararlılık: Linux sunucu verimliliğin korunması için belirli aralıklarda periyodik olarak yeniden başlatmaya ihtiyaç duymaz. Sistemlerin doğru şekilde yapılandırılması halinde sistem kapatılana kadar çalıştırılabilir. Donanım arızası söz konusu olduğunda, sistemi yeniden yapılandırmak gerekebilir.
  • Verimlilik: Linux sunucu, ağlarda ve sunucularda sunduğu yüksek ve tutarlı performansı ile diğer sunucu seçeneklerine oranla daha verimlidir. Bu performansı sayesinde büyük kullanıcıların hacmine de uygundur. Verimlilik özelliği sizlere performans alanında ciddi fayda sağlayacaktır.
  • Güvenlik: Güvenlik konusu sunucu seçerken en çok dikkat etmeniz konuların başında gelir. İşlerinizin yanı sıra bilgilerinizin güvenliği de dijital dünyada hayati önem taşır. Linux sunucu geliştirilmiş güvenlik teknolojisi ile verilerinizi güvende tutar istenmeyen erişimleri önler.
  • Ağ Oluşturma: Linux sunucu diğer sunuculara oranla daha çok ağ oluşturma faydası sağlar. İhtiyacınız olan sayıda ağ oluşturup yönetebilirsiniz. Linux sunucunun ağ oluşturma faydası güvenli olmanın yanı sıra ihtiyaç duyduğunuz sayıda uygulamaya göre özelleştirilebilir.

  Linux işletim sistemine sahip, üstün performanslı cloud server (bulut sunucu) ile tanışın.
  • Esneklik: Linux sunucuların en önemli ve diğer sunucularda bulunmayan özelliği açık kaynak olmasıdır. Bu özelliği sayesinde kaynak kodu tüm kullanıcılar tarafından kolayca kullanılabilir. Bu da kullanıcılara ihtiyaçlarına göre özelleştirme imkânı sağlar.
  • Teknik Destek: Linux sunucu, mevcut olan en iyi desteği verir. Geliştirici topluluklar tarafından kullanılmasının yanı sıra çeşitli danışman ve ticari dağıtıcılar tarafından da kullanılmaktadır. Bu nedenle ihtiyacınız olan teknik destek en hızlı şekilde sağlanır.
  • Çoklu Görev: Çoklu görev faydası sayesinde birden fazla program ve görevi çalıştırabilir, işlemlerinizi tek sunucu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu fayda ile her görev için yeni bir sunucu tanımlamak zorunda kalmadan, hızlıca verilerinizi depolayabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.
  • Çevrim İçi Güncelleme: Linux sunucularda güncelleme yapmak için sistemi çevrimdışına almanız gerekmez. Tüm güncellemeler çevrim içiyken yapılabilir. Bu özelliğin yanı sıra Linux sunucular bazen hataları düzeltmek ve güncellemeleri sonuçlandırmak için seyrek olarak yeniden başlatma ihtiyacı duyar.
  • Serbestçe Dağıtılmış Kaynak Kodu: Linux sunucu pek çok geliştirici tarafından kaynak kodu bakımından incelenmektedir. Bu incelemeler sonucu verimlilik her zaman artış göstermektedir. Verimliğin yüksek olması ise hataların giderilmesi konusunda ve güvenliğin maksimum düzeyde tutulmasını sağlar.
  linux-server-guvenlik
  Linux Sunucu ile Verileriniz ve Bilgileriniz Her Zaman Güvende
  Linux sunucu size üst düzey güvenlik sağlar. Katmanlı ve oldukça verimli oluşturulmuş güvenlik duvarları, dosya erişimleri için belirlenmiş çok yönlü izin sistemleri ve teknolojinin son imkanları ile oluşturulmuş siber saldırı önlemleri ile istenmeyen erişimleri önler, virüs girişlerinin önüne geçer. Bilgileriniz ve verileriniz Linux serverlarda güvende kalır.

  Bu özelliği sayesinde olası saldırı ve virüs durumlarında ortaya çıkabilecek krizlerin önüne geçer. Güvenlik özelliği ile sadece bilgi ve verilerinizi değil aynı zamanda kişisel bilgilerin ele geçirilmesi durumunda ortaya çıkacak Kişisel Verilerin Korunma Kanunu gerekçesiyle doğabilecek hukuki sonuçlar neticesinde oluşabilecek itibar ve para kaybının da önüne geçerek sizi ve şirketinizi korur.

  linux-server-satin-al

  Tüm bu faydaları ile Linux sunucu, pek çok sektörden kullanıcıların tercihi olmaktadır. Siz de Linux sunucu arayışındaysanız, Linux sunucu alırken firmanın bu faydaları size sağlayıp sağlamadığına dikkat etmelisiniz. Teknoloji çağı olarak nitelendirilen günümüz dünyasında hız, performans ve güvenlik her şey demektir.

  Linux sunucular da bu konuda diğer sunuculara oranla maksimum verimliliği kullanıcılarına sunar. İster kişisel kullanım ister profesyonel kullanımlarda Linux sunucu seçenekleri tüm ihtiyaçlara cevap vererek, sunucu ihtiyacınızı karşılar.
   

  YunusBey

  𝓣𝓱𝓮 𝓑𝓮𝓼𝓽 𝓞𝓷𝓮
  Sosyal Medya Yetkilisi
  Süper Moderator
  Ayın Yönetim Üyesi
  T.C Vatandaşı
  21 Mar 2021
  1,203
  287
  Çevrimiçi zamanı
  6d 12h 18m
  53
  Kıbrıs
  ynsdgn.com
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Point Blank, Metin2
  Teşekkürler. :)
   
  Üst