Oyun Ortağım sunucu Hizmetleri
 • Ana sayfa
 • Forumlar
 • Genel Hosting
 • Bilgi Banka
 • Hosting
 • SEF Link Nedir?

  berat

  Onaylanmış Üye
  Onaylanmış Üye
  31 Tem 2020
  23
  1
  Çevrimiçi zamanı
  2h 26m
  3
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Silkroad
  SEF Link açılımı ile Search Engine Friendly kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Dostu link anlamına gelmektedir...

  SEF Link Nedir?

  SEF Link açılımı ile Search Engine Friendly kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Dostu link anlamına gelmektedir. Bu linkler Google yani en sık kullanılan arama motorunun önem verdiği linkleri göstermektedir. Google’da arama sıralamasında en başlarda görünmek isteyen kullanıcılar için SEF Link çok önemlidir. SERP ve SEO gibi konuların doğru bir şekilde yapılması ile birlikte sıra SEF Link’e gelmektedir. Web sitesinin içeriklerine bağlı olarak sıralaması arttığında başa gelme olasılığı da yükselmektedir. Öncelikle web sitesinin içeriğinin dikkatle hazırlanması önerilmektedir.

  Google’da Ön Sıralara Girmek için Yapılması Gerekenler

  Google içerisinde ön sıralarda çıkabilmek için SEF Link’e önem vermek gerekmektedir. Türkçe anlamına bakıldığında SEF Link’in arama motoru dostu link anlamına gelmesi ipucu içermektedir. Google web sitesinden yani sizlerden URL adresi istemektedir. Bu URL adresi Google için bir nevi yol tarifidir. Bu yol tarifi ne kadar basit seçilirse, hedefe ulaşmak o kadar basit olacaktır. URL adresiniz içerisinde ne kadar çok kelime, işaret, rakam var ise adresiniz o kadar karmaşık hale gelmektedir. Dolayısıyla SEF link olma ihtimalinizde bu ölçüde azalmaktadır. Bu nedenle öncelikle URL adresinin özenle seçilmesi gerekmektedir. Yol tarifi ne kadar karmaşık olursa, varacağınız yola ulaşmanız da o kadar zor olacaktır. Dolayısıyla URL adresiniz ne kadar karmaşık olursa, SEF Link hedefinize ulaşmanız da o kadar zor olacaktır.

  SEF Link yapısı şudur denilecek tek bir doğru bulunmamaktadır. SEF Link yapısının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden her biri doğru yolu gösterebilmektedir. Google üzerinde herkes her gün binlerce arama yapmaktadır. Bu aramaların hepsinde anlamlı sonuçlar listelenmektedir. Dolayısıyla anlamlı site adreslerinin olması burada listelenmek için en önemli kriterlerden bir tanesidir. Peki, URL SEF Link yapısında bu kadar önemli ise, o halde URL nedir ve nasıl verilmelidir sorularının cevaplanması gerekmektedir.

  URL Nedir?

  URL Uniform Resource Loader kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Web adreslerine verilen isimlere URL denmektedir. İnternet üzerinde web sitelerine en kolay ulaşmanın yolu, araç çubuğuna URL adresini yazmaktır. URL 4 farklı bölümden oluşmaktadır ve bu bölümler şunlar olmalıdır.

  Web sitesinin protokolleri (örnek https://)
  Web sitesinin alan adı ya da IP adresi (örnek; https://site.com)
  Web sitesine gidilecek adresin yolu (örnek; https://site.com/anasayfa)
  Gidilecek dosyanın uzantı adresi (örnek; https://site.com/anasayfa/sayfa.php)

  Bu örnekler çerçevesinde hazırlanan URL adresleri doğru şekilde kabul edilmekte, karmaşık olmamaktadır. Dolayısıyla bu adresler ile web sitesine ulaşmak oldukça basittir. Yol haritası doğru olduğu için yolun sonuna da net bir şekilde bu adresler ile ulaşılmaktadır. SEF Link için de tam olarak bu şekilde sade, net ve karmaşıklıktan uzak URL adresleri gerekmektedir.
   

  YunusBey

  𝓣𝓱𝓮 𝓑𝓮𝓼𝓽 𝓞𝓷𝓮
  Sosyal Medya Yetkilisi
  Süper Moderator
  Ayın Yönetim Üyesi
  T.C Vatandaşı
  21 Mar 2021
  1,203
  287
  Çevrimiçi zamanı
  6d 12h 18m
  53
  Kıbrıs
  ynsdgn.com
  Best answers
  0
  Oyuncu
  Point Blank, Metin2
  Teşekkürler. :)
   
  Üst